News

Vic Junior Track & Field Championships Results

What a massive weekend for both athletes, parents and volunteers.  Thank you to those parents who fulfilled our clubs volunteer duties.  The championship could not happen without you.

We had a fantastic weekend with approx 50 athletes competing.  Congratulations to both athletes and their coaches. Below is a list of our results.

LAV State Multi Championships - Casey Fields, Cranbourne East

It was also a busy weekend for 3 of our Dual Western Aths/Little Aths athletes, who competed.

Matthias Ong (coach – Stu Macaulay) – 4th in U13 boys (Werribee LAC);

Cooper Cavallo (coach – Maribyrnong College) – 6th in U14 boys (Werribee LAC); 

Kelera Ratu (coach – Michael Masseni) – 4th in U15 girls (Keilor LAC)

If you are not sure which events are contested for LAV multi championships, please view the below tables:-

Victorian Country Championships - Ballarat

What a fantastic weekend for some of our athletes in very hot, humid and windy conditions.  There were many club records and PB achieved over the weekend. 

Well done to all that competed.

Gold Silver Bronze Placing
Jamieson Battisella U20 100mh Stephanie Thomas 40+   800m Stan Peska 60+ Hammer Lexie Alferie  800m    5th
Jameson Battisella U20 HJ Jamieson Battisella U20 LJ Seve Redmore U16 Jav Lexie Alferie  400m    9th
Jamieson Battisella U20 Jav Rebekah Sutton U18 Dis Seve Redmore U16 Dis - 5th
Jamieson Battisella U20 SP Rebekah Sutton U18 Ham Seve Redmore U16 Ham - 4th
Stan Peska 60+ SP Mia White U16 Steeple Callum Drake 5km - 4th
Stan Peska 60+ Discus Rebekah Sutton U18 SP Yara Taylor U16 Steeple - 6th
Yara Taylor U16 Jav Abigail Thomas U16 Steeple - 7th
Victoria Entwistle-Hardeman U16 Dis Jamieson Battisella U20 200m - 5th

Great interview with Western Athletic's, Morgan Mitchell

Morgan Mitchell joined Mel McLaughlin as the excitement builds for the Comm Games!

Wyndham Rotary Fun Run 2018 - Sunday 4th March

A team has been entered called "Western Athletics" for any athletes or family members who would like to participate in this years event.  Once again we will have a tent set up in the middle of the oval, where we will be promoting our club to our local community.  Money raised in the event will be going to the new Critical Care Unit at Werribee Mercy Hospital.  Please go to the below link to find out additional information and to enter.

http://www.wyndhamfunrun.org/event-details

Falls Creek 2017/18

What a fantastic training camp.  With 45 people (including athletes, friends and family), we took over the mountain for a period of time ranging from 6 nights to 14 nights.  We welcome for the first time Chelsea Morley, Sophie and Ethan McMinimee and Sam Prime.  There was some fantastic training, as well as lots of fun and laughter.  A huge thank you to Chelsea for overseeing the prehab sessions in the afternoons.  A snapshot of some of the time at Falls.

https://www.facebook.com/lisa.dodemaide/videos/1731416580224217/

Cody needing a helping hand

https://www.facebook.com/lisa.dodemaide/videos/1731489973550211/

"The Band" on New Year Eve

Christmas Gift and BBQ

What a wonderful way to end 2017.  With approx 90 people in attendance it was a busy night for the men cooking the BBQ. Thank you Tony, Russell, Bing, Graham and John.  A special thank you to Russell for once again bringing his own BBQ to help with the cooking process. Thank you to everyone who brought salads and desserts. Thank you to Caitlyn Alferie (Lexie's sister) for organising the donation of bread from Bakers Delight at Werribee Plaza.

Congratulations to Bonnie (Invitation 100m), Ruby(1000m handicap), Elena (shot put handicap)and Boikoi (120m handicap) our winners on the night. Thanks to all who participated making a fun, yet fiercely competitive evening.

Steigen Spectacular - Geelong 2017

What a wonderful evening of athletics to complete the 2017 year.  Our club was well represented with 6 athletes competing.

Womens 5km  - Nardine Bainbridge 13th 17:36 and Bri Bunsworth 18:40

Mens 5km - Jack Rayner 1st 13.41

Under 16G 800m -  Mia White 2nd 2.20

Women 400m - Morgan Mitchell  1st 53.76

Mens 100m - Boikai Java 3rd 11.10

Superkick - Harrison White 3rd

Cody - Winner of Under 20 3km at Zatopek

Cody continuing his winning streak.  At the December Zatopek, Cody won the Rob Decastella Under 20 3km title, in a winning time of 8.23mins. This race is considered the top 3km race on the racing calender. Congratulations to both Cody and Burkie

Super Fish - Caitlyn Huell

Caitlyn is the daughter of our member Carolyn.  Caitlyn recently competed at the Pacific School Games Swimming Championships in Adelaide, where she attained a Commonwealth Games Trials qualifying time in the 100m Butterfly.  What a great achievement and all the best for the upcoming trials.

National All Schools- Aliyah Canepa

Aliyah won the under 16 Hammer Throw with a throw 54.42 & Bronze in the Discus with a huge PB and claiming all the Club Records with a throw of 44.65 Open Women Discus record from 1998 broken!

Vic Milers Meet 1 Best Male Performance - Liam Cashin

Liam ripped the track apart in the B 3000m on his way to a 13sec PB. and received AVs nod for Men’s performance of the meet.  Congratulations Liam