Burnley Race Wrap XCR Round 9

State Half Marathon Championships and Junior 5km Road Race

With near perfect conditions for the half marathon, cool conditions, a light breeze and the sun making the occasional appearance, we had a bumper turn-out from our open men’s team.   For the juniors the numbers were down a little with the National XC only the week before.  Highlights for the round were Nardine Bainbridge’s best ever placing in the XCR finishing 4th, which should place her in the top ten for the overall season, Callum Drake breaking 70 minutes in his debut half marathon and Stephanie Thomas’s 3rd Western athletics record for the year in the 40+ category and her successful defence of the XCR Half Marathon title.

Thanks to all our AV helpers, Colin Drake, Peter Cashin, Brenda Cashin and Lori Glover and to Tania Shanahan for the photos.

Half Marathon

Open Women

This round our open women managed to field 7 athletes which was sufficient for two teams and the Premier team did extremely well finishing in 3rd place again.  First in for the Premier team was Nardine Bainbridge in a time of 82 minutes and 12 seconds, then Stephanie Thomas, Brianna Bunworth and Claire Hodgart.  Our Div 3 team of Brigitte Sneyders,  Janice Hodgart and Jo Francken was second.  It was Nardine Bainbridge’s best ever XCR results in fourth place and her 3rd top ten rest for the season, fresh from the Australia Half Marathon Championships.  Stephanie Thomas’s time of 85 minutes and 18 seconds was a 40+ record and a 4 minute PB.

Team Ladders

Premier – 4th

Div 3 – 4th

Div 4 – 13th

40+ - 8th

50+ - 5th

Open Men

This was the best ever turn-out with 16 open men athletes – a great effort with six young open athletes running their first half marathon.  Not quite enough for four teams but to have three teams and spares was a great effort and indicative of the season. 

First in for the Premier team was Callum Drake who ran a superb, well-paced race, to finish 13th overall and smashing 70 minutes, in a time of 68 minutes and 31 seconds.  Second in was Cody Shanahan, then Matthew Tonge, Liam Cashin and Michael Masseni making up the Premier team.  With the strong numbers, our Div 3 benefitted and the team comprising Daniel Dunstone, Alex Tyrrell, Matthew Schaumberg and Cam Menadue had a win.  This was a very handy win which will see our Div 3 team pull away from 3rd in the ladder, and potential for promotion in 2019.  The strength also flowed on to the Div 6 team with the team finishing 3rd.

Team Ladders

Premier – 4th

Div 3 – 2nd

Div 6 – 3rd

Div 7 – 5th

40+ - 21st

50+ - 22nd

Juniors

With the National Championships only the week before, the numbers in the juniors races were well down.  The exception was our U18s where we had a strong representation and the first three across the line, and with a team win, was Ethan McMinimee (5th), Matthew Hussey (6th) and Robert Weitsz (10th).

In the individual results for other age groups Tom Glover bagged his first top ten this season, 6th in the U16, and a PB.  Justine Muscat was 8th in the U20s and Talia Roshier 10th in the U16s.

Team Ladders

Men U20 – 2nd

Men U18 – 2nd

Men U16 – 18th

Men U14 – 7th

Women U18 – 3rd

Women U16 – 2nd


Print   Email