News

Round 4 XCR and State XC Championships

Men U20

Men U20

Highlights from the State Championships include another solid win for our Div 2 Men, a surprise and timely lift for the Premier Women’s team and some impressive individual performances with Cody Shanahan continuing his winning streak in the Men’s U20 8km race, Alan Hammond’s second win of the season in the 60+ age group and Steph Thomas’s 6th place in the 40-44 age group.  Well done to all the open men, we had three teams this week and some valuable team points for our Div 3 and Div 6 teams.

Open Women

Our open Premier women delivered some surprises this round.  First in for the team was Brianna Bunworth running an absolute blinder completing the 10km in a time of 39 minutes and 5 seconds, in 15th place overall – her high place in a cross country race.   Nardine Bainbridge came in second followed by Steph Thomas in a very impressive performance and 6th in the 40 – 44 age group.  Then it was Carolyn Huell and Sharon Rankin also impressing to finish of the team in 5th place and valuable team points.  Sadly there was no Div 3 team this week due to low numbers, however, luckily numbers were down in other teams also so no change to the ladders this round and we stay in 11th place.  Our Premier team has done well over the past two rounds and now find themselves in 6th place and with Sandown coming up there is an opportunity to lift some more.  The Div 4 is not looking good and is currently on the bottom of the ladder, but we’ll see how the rest on the season plays out, the numbers might start heading up and spilling over to Div 4 points.

There were some very fine individual performance in the overages.  Carolyn Huell continued her fine season finishing in 3rd place in the 50-54 age group, Steph Thomas also ran a blinder to finish 6th in the 40-44 age group, Sharon Rankin was 8th in the 45-49 age group and wrapping up the top ten performance was Janice Hodgart in the 50-54 age group.

Steph

Bree

Sharon

Above from top to bottom - Stephanie Thomas, Brianna Bunworth and Sharon Rankin

Open Men

With little change in the Div 2 team from previous rounds they were again far superior and won the round with three in the top 20 and all athletes in the top 100.  First across the line was Ryan Geard in a time of 32 minutes and 30 seconds, then Liam Cashin, Callum Drake, Michael Mirindi, Daniel Dunstone and Michael Masseni to round off the team.  There was a lift for the Div 3 this round with the return of Daniel Sneyders and Colin Drake and Alistair McDonald putting in a solid run and not far behind Michael Masseni, although from the ladders we have some work to do in the next few rounds to lift the team away from the relegation zone.  With 15 athletes we just filled out the Div 6 team and on a person note it was nice to have my run count towards team points!  In the ladders out Div 2 men are well on top with an 11 point lead, Div 3, with some work to do are 12th and Div 6 are in the middle in 7th place.

In the overage groups it was another win for Alan Hammond in the 60+ age group and will give him a clear lead in the ladder and Colin Drake was 4th in the 55-59.

Ali

Colin D

Dan S

Above from top to bottom - Alistair McDonald, Colin Drake and Daniel Sneyders

Juniors

The U20s was part of the XCR round 4 and it was Cody Shanahan who controlled the race from the out-set.  With one lap to go he took the lead and, as he rounded the final bend to start the 1 km decent to the finish line, there was no doubt on the result as he turned on the pace and very quickly put on a big lead over Glenhuntly’s Haftu Strintzos winning in a time of 25 minute and 57 seconds.  The U20s team was second and this results in a 7 point lead in the ladders.

All Schools results

Congratulations to all those juniors who competed as part of the Victorian All Schools State XC Championships.  There was some great racing on the day with the best result from Ebony Dodemaide winning the Girl’s U16 4km race in a time of 14 minutes and 19 seconds.  A great effort and remarkable return to form. 

There were many other top ten performances.  In the U15 Girls Mia White was second and Yara Taylor was 9th.  In the Boys U16 Ethan McMinimee was 3rd.  In the women’s U17 Sophie McMinimee was 5th.  In the Men’s U17 Matthew Hussey was 3rd. 

Well done all and good luck with team selection.

burkiemiaeb

ethan

Latest News

MichaelM
Sep 14, 2017 145

Burnley Half Marathon Race Wrap – XCR Round 9

We were so lucky with the weather on Sunday, given what Melbourne put up during the week.…
Image may contain: 2 people, outdoor
Sep 07, 2017 40

Phil Dunstone - XCR Manger Extraordinaire

Phil dedicates many hours to our club, especially over the cross country season. Thank…
Image result for running images cartoon
Sep 07, 2017 31

Jokes for the Month

Who was the fastest runner? Adam, He was first in the human race. What runs but never…
Default Image
Sep 06, 2017 29

Recipe of the Month

APPLE CINNAMON BLENDER MUFFINS 2 1/2 cups oats 1 cup chopped dried dates 1/2 cup boiling…
Sep 06, 2017 30

Berlin Marathon - Here comes Bri

Good luck and best wishes for your Marathon. You have trained hard. Enjoy the experience

Social stream

© 2016 Western Athletics